خرید ملک خرید ملک .

خرید ملک

موزه و مسجد اَیا صوفیه

این بنا که امپراتور جاستینین در قرن ششم دستور ساختش را داد در اصل کلیسا بود (کلیسای حاجیا صوفیا (Hagia Sophia))، اما پس از حدود ۹۰۰ سال در پی غلبه‌ی عثمانی‌ها، به مسجد تبدیل شد و مناره‌ها به‌ آن اضافه شدند. این مسجد هم‌اکنون تبدیل به موزه شده است.
حتما از داخل موزه و نقاشی‌های دیواره‌های داخلی بنا که جلال‌ وجبروت قسطنطنیه‌ی قدیم را زنده می‌کنند دیدن کنید. برای خرید ملک در ترکیه بدنیست در رابطه با یکی از دیدنی ترین مناطق تاریخی ترکیه نیز اطلاعاتی داشته باشید.

ایاصوفیه که 1500 سال پیش به عنوان کلیسای بزرگ امپراتوری بیزانس احداث شده است و کلیسای هاجیا صوفیا نام گذاری شد، در حدود نهصد سال بعد، با فتح استانبول توسط نیروهای عثمانی، به دستور پادشاه عثمانی به مسجدی زیبا مبدل گردید . اما این پایان کار نبود و با روی کار آمدن آتاتورک کبیردر کشور ترکیه و اعلام رسمیت کشور جمهوری ترکیه به جای امپراتوری عثمانی، مسجد ایاصوفیه به موزه هاجیا صوفیا مبدل گردید.

موقعیت مسجد ایاصوفیه استانبول در بخش اروپایی و در محله ای شلوغ وگردشگری، در کنار مراکز خرید، و دیدنی های توریستی، هتل های شهر قرار گرفته است.

نام ایا صوفیا «الجامع الکبیر العتیق» در کتب وقف نامه‌های فاتح که نسخه‌های مختلف آن تا امروز باقی‌مانده آمده‌است ،. این رویداد در سال۱۴۵۳ میلادی ۸۷۵ هجری اتفاق افتاد.

موزه و کاخ توپکاپی 5 دقیقه پیاده روی است.بازدید از مسجد و موزه ایاصوفیه استانبول در تمام ایام هفته امکان پذیر است.
گردشگران می توانند در پاییز و زمستان از ساعت 9 صبح تا 17 و در بهار و تابستان از 9 صبح تا 19 به بازدید از این اثر تاریخی بپردازند. فراموش نکنید؛ حتماً باید حداقل یک ساعت پیش از زمان بسته شدن موزه ایاصوفیه، بلیت بخرید.

شبکه اتوبوس، مترو و تراموای استانبول با برپایی چندین ایستگاه در محله سلطان احمد، رفت و آمد گردشگران را به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی و سایر دیدنی های این منطقه تسهیل کرده اند. فاصله مسجد ایاصوفیه تا

فوراً پس از تصرف استانبول توسط ترکان عثمانی در سال ۱۴۵۳، ایا صوفیا، به مسجد ایا صوفیا تبدیل گردید. (محمد فاتح در همان روز فتح استانبول فرمان تبدیل کلیسای ایا صوفیا به مسجد را صادر کرد و سه روز پس از فتح استانبول، ضمن برپا داشتن مراسم نماز جمعه در ایا صوفیا به امامت آق شمس الدین، خطبه به نام پادشاه فاتح عثمانی خوانده شد.

همچنین کاخ توپکاپی، نخستین کاخ پادشاهان عثمانی در ترکیه، فاصله اندکی با ایاصوفیه دارد. ایاصوفیه که یکی از شناخته شده ترین نشانه های استانبول است، در میدانی به همین نام (میدان ایاصوفیه)، در محله سلطان احمد قرار دارد. دسترسی به مسجد ایاصوفیه استانبول: برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه تمام وسایل نقلیه عمومی به راحتی در دسترس است.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۵۵:۱۱ توسط:شایسته موضوع: نظرات (0)